Jdi na obsah Jdi na menu
 


kaligrafie

sobota 9. 6. - od 9,30 hod. - René Skupý - Japonská kaligrafie ŠODÓ

Vzdělávací středisko Dany Luňákové s. r. o.
pořádá
Workshop s René Skupým (Praha)
www.kaligraf.cz

rene-skupy--foto.jpg


v sobotu dne 9. června 2012 od 9,30 hod. do 16,30  hod.
učebna VSDL na nám. Míru 11 – Bruntál  (nad Kosteleckými uzeninami)

 

09_sho_gyosho.jpg10_tora-kaligraf.jpg

 


Japonská kaligrafie šodó

 


je krasopisem japonského písma, který se skládá z čínských znaků „kandži“ a japonských abeced „katakana“ a „hiragana“. Pro studium šodó není nutná znalost japonštiny.

 

Program:
9,30 – 12,00 dopolední program + prezentace v Power pointu
12,00 – 12,45 přestávka na oběd (vlastní, dovoz nebo v restauraci)
12,45 – 16,30 odpolední program


Cena kurzu: 1 155,-- Kč


(obsahuje: lektorné, tuš, štětce, pracovní ochranné zástěry, drobné občerstvení, ovoce, pitný režim)

 

rene.jpg

 


Pomůcky - Vezměte s sebou: Velkou hromadu starých novin, pohodlné obutí a oblečení
Minimální počet kurzistů: 9, maximální: 14

Biografie
René Skupý (nar. 1979 v Praze)

O japonské umění se zajímá od šesti let, kdy docházel na tréninky Karate, které později ve 13 letech vystřídalo bojové umění Aikidó - cvičí dodnes. S kaligrafií se poprvé setkal v roce 1997 v japonské základní škole v Praze, kde probíhal kurz pro veřejnost pod vedením Japonců, žijících v ČR. Kaligrafie ho učarovala a po několika letech docházení  do japonské školy a setkání s kaligrafem Pascalem Kriegerem, žijícím v Ženevě se rozhodl pokračovat pod jeho vedením převážně korespondenční cestou. Po tolika letech zájmu o japonskou kulturu došel k závěru, že bez japonštiny se do japonských tradic proniknout nedá a začal se učit japonsky. Z počátku v česko-japonské společnosti a po té v pomaturitním studiu. V době rozmachu japonských firem a nedostatku tlumočníků se mu nabídla možnost práce tlumočníka na plný úvazek, kterou vykonával po čtyři roky, než se rozhodl odjet na roční intenzivní pobyt do jazykové školy v Tokiu, kde absolvoval kurz pro pokročilé. Během jeho druhého pobytu v roce 2006 v Japonsku ho jeho dosavadní učitel Krieger představil Saitó Isodžimu, prezidentu kaligrafické federace Tóka, kam po dobu patnácti měsíců docházel na hodiny kaligrafie. V roce 2009 - před návratem do Čech, složil zkoušku na 6. dan a následně začal vyučovat kaligrafii a japonštinu v Česko-japonské společnosti, kde pracuje dodnes. Nyní se aktivně účastní na seminářích kaligrafie v Evropě, pomáhá organizovat výstavy a stále každý měsíc posílá svůj měsíční domácí úkol na opravu do Japonska. Nyní se živí výukou Japonštiny, kaligrafie, příležitostně tlumočením a trénováním bojového umění Aikido na Fakultě tělesné výchovy a sportu, kde má svůj klub.

Kontakt na pana Skupého: Rene Skupý, tel.: 607 960 090 E-mails: rskupy@centrum.cz(for Czech and English language), skupyrene@hotmail.com (for Japanese language), Skype: rene.skupy
Address: Habrova 4, 130 00 Praha 3, Czech Republic
1.jpg
Několik odkazů a hodnocení workshopu:
www.aikido-prague.com
www.japonskyjazyk.com
www.ceskatelevize.cz/ct24//regiony/126070-prerovane-se-ucili-japonsky-krasopis-kaligrafii/
Ing. arch. Nina Hedwic - www.malovanikresleni.cz
Jan Krčma, Městská knihovna Fryšták -  www.frystak.knihovna.cz
….. popisuje: Ten den, 9. duben, nadešel. Pro pana René Skupého, toho, kdo nabízel klíč, se otevřel už ve tři hodiny ráno. O šest hodin později už byl na místě. Světlem hojně obdařená učebna výtvarné výchovy naší základní školy jako kdyby napovídala, že    je třeba přijít otevřený. Po chvíli už lavice nesly kaligrafické sady i stránky novin a vzápětí místnost ožila také ostatními.
Konečně znaky… Mají svou historii a mnohdy vizuálně čerpají ze skutečnosti. Znak pro strom hovoří o stromě, dva tytéž znaky označují křoví a tři pak les. Humor autorů písma žijících v časech, kdy čeština ještě bloumala po hvězdách, překvapuje: Ztrojený znak pro ženu znamená „velký hluk“.
Lze si nechat napsat vlastní jméno i slova, která nám jsou blízká. Lektor René se všeho chápe ochotně a trpělivě. Zvláštní, jak při psaní nevyužívá jen zápěstí, pohyb ruky je prodlouženým pohybem celého těla. Snažíme se přepisovat. V tu chvíli rozumím tomu, proč je naším východiskem novinový papír. Jsou (a budou) ho stohy.
Volíme si jednotlivé znaky i jejich ustálená spojení a pokoušíme se je přepisovat. Přistupujeme s nimi k lektorovi a necháváme si vysvětlit a názorně předvést, nakolik unikáme pravé podobě. Na řadu přicházejí proporce, preciznost tahů. Obdivuhodné, čeho lze se štětci dosáhnout, když tomu věnujete léta a vůli a vybudujete si k písmu vztah…
Závěr? Kaligrafický papír a složitější sestava znaků. Někdo si nechá předkreslit svůj oblíbený citát, jiný vychází z toho, co už je připraveno. Žádám pana Reného o zápis motta naší knihovny: „Kniha je jako zahrada, kterou nosíš v kapse.“ Zapisované vyplouvá jako vlny. Radost pohledět! Ještě razítko. Ták a je to… Čas přímo prchá. Už je zapotřebí končit. Rychle. Poprvé si inspirován kolegy stoupnu. Chyba. Dvě stránky kaligrafického papíru, které si šetřím po celou dobu, měly raději zůstat nepoužité na hromádce, ušklíbá se novinový papír, na němž je tentýž znak mnohem líp vyvedený.
Uklízíme. Při tom probleskne, že vše tak rychle přeletělo… Den, ze kterého pochází radost. Příjemná společnost, byť byla tvořena lidmi, kteří se převážně neznali, ostatně pocházeli z vícera okruhů… Zamykáme dveře, odcházíme nádvořím. Jako štětce píšeme do chodníku nejen celým tělem, ale i úsměvem. Září (v dubnu).

rene-sk.jpg
Zájemci, hlaste se na kontaktních místech:
Kancelář Vzdělávacího střediska Dany Luňákové s. r. o., nám. Míru 11, Bruntál.
Tel.: 603 488 553, e-mail: dana.lunakova@seznam.cz, Skype a FB: Dana Luňáková, web: www.danalunakova.cz