Jdi na obsah Jdi na menu
 


HEDA, o.s.

 

logo-dotace.jpg

 

IČ 228 83 916

HEDA o. s. - sdružení bylo registrováno Ministerstvem vnitra ČR dne 30. června 2011

Sídlo: 792 01 Bruntál, Mlýnská 314/1

 

Zakladatelky:

                  Dana Luňáková                a        PhDr. Helena Burianová

 

da01wb.jpg         h01web.jpg

 

Posláním o. s. Heda je donést do našeho města Bruntál a okolí vzdělání, mimopracovní a kreativní vyžití všech sociálních a věkových skupin a seznámení veřejnosti s rovnými příležitostmi v životě všech obyvatel, tzv. genderové problematiky, se kterou naše společnost stále ještě není plně obeznámena.

Máme enormní zájem o to, aby z našeho města nenastával odliv mozků, aby se mladí měli kam vracet ze studií v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci atp., kde si zvykli, že "tam to žije" a že se "u nás stále něco děje". Rozhlédněte se ve svém okolí, kolik vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaných mladých lidí v našem městě zůstává! Pokud nenajdou uplatnění v některém z velkých měst ČR, zkouší štěstí v cizině a tam, pokud v nich za hranicemi objeví ten správný potenciál, také zůstávají.

A není to jen o studentech. I střední (a hlavně) střední generace tady v našem regionu upadá do stereotypu. Zaměstnání (v tom lepším případě) - a domů! Mnohdy na zábavu, relax a koníčky nezbývají peníze. Z rodinného rozpočtu se vytrácí rychle peníze na poplatky za bydlení, energie, pojistky, nezbytné telefony, média, léky, pohonné hmoty na dopravní prostředek v rodině nebo cestovné do zaměstnání, stravné, potraviny (převážně v akci), nezbytné výživné na děti na školách či úřadu práce (v tom horším případě), popř. výpomoc dospělým dětem, které si založily rodinu.

Podle statistik je region Bruntál několik dlouhých let na posledním místě ve výši příjmů a trvale patříme na samý konec žebříčku v nezaměstnanosti. Nechceme přicházet o lidi, kteří jsou jak po duševní, tak i po fyzické stránce aktivní, šikovní, snaživí a skvělí v tom, že v našich drsných podmínkách (delší, než standardní zima - t. j. vyšší požadavky na topení, oblečení, obutí, phm, atp.) vytváří určité hodnoty, odvádí daně státu i místu, ve kterém žijí. Chceme tyto neuvěřitelné lidi, kteří jsou ochotní zde žít i za cenu určitých nevýhod a nepohodlí podporovat a zpříjemnit jim život. Nechceme, aby se jejich prázdná místa zaplňovala stále novými a novými tvářemi, které na ulicích potkáváme v době, kdy by měla být aktivní populace v zaměstnání a vydělávat si na svůj život a své potřeby, stejně jako všichni ti, kteří i za životní minimum denně vstávají a svou pracovní sílu proměńují na obživu sebe a své rodiny (a taky na ty, kteří mají v hlavě jedinou strategii: Jak ošidit stát, aby nemuseli pracovat).

Toto byly důvody, proč jsem se již cca před deseti lety rozhodla, že oslovím lektora, který mě zaujal na mé cestě za poznáním, kdy jsem vyjížděla po různých městech v celé ČR, abych se posunula za odhalením pravdy a mohla doplňovat mezery ve vědomostech, kterých se mi dostalo jen málo, popř. neúplně nebo povrchně nebo o kterých jsem nebyla plně přesvědčena, že jsou správně tak, jak jsem je např. samostudiem  nabyla. Vždycky mi nějaká informace ve skládance k dokonalosti nebo plnému uspokojení nad výsledkem chyběla.
Šlo to ztuha, protože takový např. 1 den vzdělání v Praze stál dejme tomu 7 000,-- za 6 hodin trvání. K tomu připočítáme jízdenku (mimo spotřebovaného času) a nocleh na tom nejlevnějším hotelu v Praze a jsme na nějakých 10 000,-- Kč, pokud jsem si dovezla domů i nějakou metodiku z tohoto dne a vzala si z domu svačinu.

Bála jsem se odmítnutí přednášejících kapacit, ale čeho se bojíš, to udělej: Proto jsem to zkusila - a ejhle: Ono to funguje! Dokonce jsem (v zájmu naší chudobné populace) usmlouvala i ceny lektorného, ubytovala a nakrmila lektory u mě doma, navázala s nimi přátelský vztah, aby naši lidé nemuseli absolvovat totéž, co já: Za 1 den svého vzdělání obětovat celý měsíční příjem.

No a s jídlem roste chuť. Potkala jsem ve svém životě tolik mimořádných (ale i opačných) lidí! S těmi posledně jmenovanými se nestýkám. Pozdravím a jdu dál, nenaložím si na sebe jejich problémy, musí si svou cestu vyšlapat sami, jinak se nikdy jejich život nezmění, pokud jejich cesta bude do předu přesně vykolíkovaná. Rozhodla jsem se, že jim pomůžu, ale jen tehdy, když i oni sami budou chtít a nebudou do bláta stahovat i své okolí. S někým to ale (z mé pozice) opravdu nejde. Svůj způsob života si takto už vybrali a (i když to popírají), líbí se jim v něm.

Zpět k těm úžasným lidem (lektorům), kteří neodmítli a přijeli k nám do Bruntálu za našimi úžasnými lidmi: Za období deseti let zde lektorovalo určitě více než na čtyři stovky různých oborníků s různým zaměřením) - namátkou: prezident Asociace vizážistů a stylistů ČR Petr Lukeš, akad. malířka Renata Drahotová, výtvarnice Violka Bajaníková ze SR, Ing. arch. Dana Ruzicka z Rakouska, numerolog Milan Walek, cestovatel a fotograf Jirka Kolbaba, mistr Vlastimil Dvořák, bylinkářka a tarotářka Renata Herber, MUDr. Alexandra Fifková, dr. Michael Boujoawi, návrhářka Táňa Havlíčková, MBA Marie Haisová a stovky jiných, neméně zajímavých tváří. Kurzů se zúčastnilo několik tisíc lidí různého věku a pohlaví (nejmladšímu účastníkovi byly 2 měsíce - doprovod kojící maminky, nejstarší paní 85 let). Z počátku - i když tak jsem to nemyslela! sem k nám do Bruntálu jezdilo více "přespolních" a dokonce i "přeshraničních", než samotných Bruntaláků. Jak těm se u nás líbilo! Město, okolí, přístup, nádherné místo kurzu, vybavení učebny, přátelská atmosféra, výběr lektora i tematu kurzu..... Z děkovaček bych mohla vydat knihu..... Pražákům se vyplatilo přijet k nám do Bruntálu na kurz, který by našli i v jejich městě. Srovnání: "Nesrovnatelné!"

Na mých toulkách po vlasti se setkaly i naše cesty s úžasnou charizmatickou dámou z Brna, paní doktorkou filozofie Helenkou Burianovou. Školily jsme spolu napříč všemi kraji ČR pro stejnou vzdělávací agenturu. Po pár letech jsme se spolu shodly, že by z nás byl "slušný tým". Napsaly jsme několik projektů z ESF pro lidi našeho regionu a jejich udržitelnosti v našem regionu, kde je tak krásně a kde žijí tak úžasní lidé! V letech 2009 až 2011 proběhl jeden z projektů s názvem " Zlepšení života rodin na Bruntálsku" pro pilotní skupinu 30. osob a několik stovek lidí v kreativních kurzech, tzv. "Tvořeníčcích". To ještě pod hlavičkou Vzdělávacího střediska Dany Luňákové s. r. o. Projekt měl obrovský úspěch a tak veřejnost volala po mé další aktivitě. Přemluvila mě!

S Helenkou jsme pozorně sledovaly výzvy a opět napsaly několik projektů: Na zaměstnanost lidí 50+, na sociální služby, na vzdělávání drobných podnikatelů a také na neznámou genderovou tematiku se vzděláváním 50. podnikatelek našeho regionu s názvem: "Aktivní ženy Bruntálska". Aby se projekt mohl vůbec uskutečnit, muselo být zřízeno občanské sdružení. Dostalo název HEDA (HElena, DAna). Posledně jmenovaný projekt tedy vyšel, a od 1. dubna 2012 se 50 přihlášených žen - podnikatelek raduje ze své přítomnosti v něm. Na našich webových stránkách www.hedaos.cz, které jste právě otevřeli, se můžete ve fotogalerii a v archívu potěšit s námi z již proběhlých akcí a v kalendáři akcí si zase můžete vybrat z naší pestré nabídky lahůdek, které pro Vás připravujeme jak v rámci tohoto projektu Aktivní ženy Bruntálska, který je částečně (nebo zcela) financován z prostředkůl ESF, tak i z kurzů, které do projektu nemůžeme zařadit, proto jsou veřejností placené. Srážíme pro Vás ceny na co nejnižší hladinu, aby si je mohlo užít co nejvíce zájemců. Jsme rádi, že mohou i lidé s nejnižšími příjmy v ČR do našich kurzů zavítat a užít si tak něco ve svém volném čase pro své potěšení, zábavu, vzdělání i užitek.
Projekt se již přehoupnul přes svou polovinu a pro zúčastněné podnikatelky skončí aktivity v prosinci 2014, veřejnost se s námi sejde naposledy v únoru 2015 a projekt celý bude uzavřen k 31. 3. 2015. Ke stejnému datu skončí i aktivity o. s. Heda.

Mnoho lidí z našeho města a okolí inspirovala naše činnost a mnoho lidí si  vyzkoušelo, jaké to je, zorganizovat podobné aktivity, ufinancovat je, mít na ně prostor a ty správné lidi. Všichni, kteří si mysleli, že je tato činnost výdělečná a mohli by se jí živit,  už skončili a nechtějí o tomto způsobu podnikání ani slyšet. Mě dostihl čas a tak mi zbývá, než popřát všem lidem dobré vůle, aby se v životě obklopili jen těmi lidmi, se kterými je jim hezky, kteří jim život zpestří, zpříjemní a obohatí..... Využijte poslední rok, kdy bez velké finanční zátěže máte možnost posunu, zaženete nudu, něco se naučíte a sejdete se s jinými skvělými lidmi, kteří k nám dochází.

Děkujeme Vám za Vaši přízeń a ještě jednou: Vše dobré do příštích let. Pracujte na sobě, nestagnujte, jděte za svými sny a proměňte je ve skutečnost po boku těch správných lidí, s kterými je Vám dobře.

                                                                                        Dana Luňáková, předsedkyně o. s.