Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toskánsko/Itálie – září 2008
 

Obrazek

V našich tvořeníčkách nás Gabka učila pracovat s technikou decoupage (lepení upravených ubrousků na různé plochy, ozdobování rychle tvrdnoucí pastou a domalovávání různými technikami).

V nastalém tichu zabraných dam do práce, kdy jsem si lepila obrázek a květináč motivem snové toskánské krajiny, jsme se s „holkama“ zasnily: Teď tam tak být – ležet u bazénu na lehátku, nic nedělat, krásnej, mladej Ital donese na podnose vychlazený džus a šťavnaté ovoce, přisedne k nám a budeme si povídat a povídat (jak – to jsme nedomyslely, ale ta chvíle byla svatá)……

 

Obrazek  Obrazek

 

Já si v kreslení pravou mozkovou hemisférou – myslíce neustále na to nádherné Toskánsko, o kterém mi barvitě vyprávěla moje emigrovaná kamarádka Eva, na tento překrásný kout světa neustále myslela a namalovala můj první olej: Toskánská krajina a v ní samota v růžovém oparu.

 

Obrazek

 

Tímto počinem jsem si můj sen „zhmotnila“, sehnala v termínu, kdy v Toskánských vesničkách probíhají slavnosti jedlých kaštanů (1. neděle v říjnu) levný pobyt, sbalila přátele a v devíti lidech jsme vyrazili dvěma auty do Certalda, kde jsme bydleli na stejné samotě, jakou jsem si vybrala pro nalamování obrázku. Bydleli jsme v kamenném domečku s velkým krbem v kuchyni, cihlovou podlahou a vysokými stropy – tedy z místnosti obnaženými střešními taškami, úžasným výhledem do vinic z obrovských oken u paní Angely.

 

Obrazek  Obrazek

 

Každý den měl jeden z nás službu v kuchyni a uvařil něco dobrého. Po večeři jsme si dali dvojku (někdy i víc) dobrého toskánského vína a naplánovali si nad mapou trasu na další den.

 

Obrazek

 

Obrazek            Obrazek

 

Poznali jsme toho mraky: Florencii s mostem zlatníků Ponte Vecchio přes řeku Arno, sochu Davida, kostely Santa Maria Novella, Santa Maria del Carmine, náměstí Piazza della Signoria s Palazzo Vecchio, městečka  Sienu s lasturovitým náměstím, Luccu s Palazzo Controni Pfanner, Pisu s dómem, šikmou věží a malebnými hospůdkami, Chianti s ochutnávkou specialit a místního vína, Montepulciano, Montalcino, moje zamilované San Gimignano, Volterru – tzv. Mrtvé město , navštívili jsme luxusní termální lázně s venkovním bazénem - některým se tam tak líbilo, že si ještě znovu zajeli. 

 

Obrazek      Obrazek

 

Obrazek      Obrazek

 

Obrazek  Obrazek

 

Předposlední den našeho pobytu jsme vyjeli v nedalekém městečku Certaldo zubačkou do starého města na návrší, kde vrcholily přípravy na slavnosti jedlých kaštanů. Rozhodně si nenechte, pokud sem v tuto roční dobu přijedete, ujít atmosféru horkých kaštanů, dobrého jídla a pití. V úzkých uličkách tohoto (skoro) „hradu“ je cítit život několika desítek generací městečka, ve své fantazii si zde dobře vybavíte, jak to tady asi vypadalo v 19., 18., 17., 16.,…..12. století. Každý, kdo tu pobýval, měl své radosti i starosti – ale atmosféra příjemná, poklidná. Tady museli žít lidé převážně šťastní.

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Chtěli jsme toho zvládnout daleko více, ale týden utekl jako voda, takže zatím naschle, Toskánsko, já se vrátím! Vždyť jsem nebyla na ostrově Elba, ani v přírodní rezervaci Maremma, nevybyl nám čas ani na lázně v Livorno Saturnia (malé Pamukalle) .Takže o tom zas příště…..

                                                                                Dana

 

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

...a další zdokumentované zážitky